OKUL SERVİSİ MİNİBÜS OTOBÜS SERVİS ARACI Emniyet kemerleri

•OKUL TAŞITI PAKET DİZAYN ANKARA

USTA MÜHENDİSLİK EMNİYET 3 NOKTALI AYAR MEKANIZMALI ÜÇ BOYULU 2 NOKTALI  KEMERİ MONTAJI ANKARA

OKUL TAŞITI EMNİYET KEMERİ KREŞ ARACI +PERSONEL.KOLLEJ+OGRENCİ SERVİSİ OKUL SERVİSİ.

FABRİA SERVİSİ ARAÇ KEMER SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA

05323118894

Emniyet

kemerlerinin yararları, kaza kategorilerinin hepsinde görülmektedir. Fakat ölüm ve ağır yaralanmanın en çok meydana geldiği çarpma/çarpışma kazalarındaki yararları daha dikkat çekicidir.

Çarpma sonucu savrulan bir eşya da olsa insan bedeni de olsa eninde sonunda bir engelle durdurulur. Bir çarpma anında araç saniyenin ilk on salisesinde durmakta ise de eğer emniyet kemeri takılı değilse direksiyon, kontrol paneli ya da ön cam tarafından durdurulana kadar araç içindeki eşyalar ve araçta bulunan kişilerin bedenleri aynı hızdaki hareketlerine devam edeceklerdir.

Oysa doğru takılmış bir

emniyet kemeri insan bedenini:

 • Çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntının kademe kademe azalmasını sağlayarak,
 • Kaza anında meydana gelen çarpma etkisini vücut yapısındaki en güçlü noktalara yönelterek,
 • Çarpma etkisinin vücutta tek noktada toplanmayıp dağılmasını sağlayarak,
 • Çarpma/çarpışma anında
 • koltuktan
 • EMNİYET KEMERİ  KOLTUKTAN fırlamayı engelleyerek,
 • Hassas ve en önemli organların yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önleyerek korumaktadır.

Emniyet Kemeri’nin Etkileri Hakkında Bazı Çarpıcı Araştırma Sonuçları:

 • Üç noktalı Emniyet kemerleri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini % 45 kamyonetlerde de % 60 oranında azalmaktadır.
 • Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların % 24.8’i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran % 6.3’tür.
 • İleri düzey araştırmalarda arka koltukta
 • emniyet kemeri kullanımının, arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların 2/3’nün ve ön koltukta ölümlerin ise % 6’sını önlediği saptanmıştır. Bütün ağır yaralanmalarda ise, arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini % 50 oranında azaltmaktadır.
 • TRL (İngiltere Ulaşım Araştırma Laboratuarı) analizleri, ön koltuk yolcularının tamamına yakınının emniyet kemeri takmasına karşılık, daha düşük oranda emniyet kemeri kullanan arka koltuk yolcularının yaralanma riskinin 2 kat, fırlatılma riskinin ise 7 kat daha fazla olduğu ortaya koymuştur. Emniyet kemeri takmamış arka koltuk yolcuları en çok kafa, yüz ve boyun zedelenmelerine maruz kalmaktadır. Arka koltuk yolcularının en büyük yaralanma nedeni fırlatılmadır.
 • Genel bir ifade ile belirtecek olursak emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerdeki ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre % 40 daha azdır.
 • Avustralya’nın bir eyaleti olan Viktorya’da emniyet kemeri kullanımı 1970 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Bundan 4 yıl sonra 1974 istatistiklerinde ölümlerde % 37’lik azalma, yaralanmalarda % 41’lik azalma ve omurilik zedelenmelerinde ise % 27’lik azalma meydana gelmiştir.
 • 1995’te Amerika’da ise emniyet kemerleri 9.797, hava yastıkları 475, çocuk koruma sistemleri ise 279 kişinin hayatını kurtarmıştır. Kanada’da, 1989’dan bu yana emniyet kemerleri 2.400 kişinin hayatını, 55.000 kişinin yaralanmasını önlemiş, sosyal ve sağlık maliyetlerinde 3 milyon dolar tasarruf sağlamıştır. Yine aynı ülkede ise 1995 yılında ölümlü kazalarda, koruma sistemi kullanmayanların (Emniyet kemeri, araç çocuk koltuğu vs.) % 25’i aracın dışına fırlatılmıştır.

Bu özelliklerine rağmen bir çok kişi emniyet kemerlerini çeşitli nedenlerle kullanmayı gereksiz ya da sakıncalı bulmaktadır.

İşte bazı bahaneler ve bazı bilgiler:

 • “Kısa yolculuklarda emniyet kemeri hiçbir işe yaramaz…”

Aslında

emniyet kemeri kullanmamızı

en çok gerektiren bu süre ve bu mesafedir. Çünkü ölümlü trafik kazalarının % 80’i evinize 30-35 km uzaklıkta ve 55-60 km/h hızın altında gerçekleşmektedir. Ayrıca trafik kazası ölümlerinin % 35’i şehir içinde ve büyük olasılıkla günlük güzergahlar üzerinde meydana gelmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nce 1999 yılında Ankara’da trafik yoğunluğunun fazla olduğu 27 kavşakta gözlem yoluyla yapılan bir araştırmada, 40.587 özel araç sürücüsünden 8.557’sinin (%21,08) emniyet kemeri kullandığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada, arka koltukta oturan hiçbir yolcunun emniyet kemeri kullanmadığı rapor edilmiştir. EGM kaza istatistiklerinde 2001 yılında meydana gelen kazaların %88.79’unun yerleşim alanları içinde meydana geldiği ve yaralanmaların %66.03’ünün, ölümlerin ise %44.31’inin bu kazalar sonucu ortaya çıktığı görülmektedir (Bu verilere Jandarma tarafından denetlenen kırsal alan kaza istatistikleri dahil değildir).

 • “Emniyet kemeri düşük hızla seyir halindeyken pek işe yaramaz…”

Emniyet kemeri kullanmıyorsanız, 30 km/s hızda çarptığınızda bile, ağır yaralanma riski çok fazladır. Emniyet kemeri takmamış yaralıların % 70’i, 50 km/s’dan daha düşük bir hızda yol alırken yaralanmıştır. 50 km/s hızdaki bir çarpma, 4. kattan düşmeyle eşdeğerdir!

 • “Kaza yapmam, ben iyi bir sürücüyüm…”

İyi sürücülüğünüz sizin kaza yapmamanızı sağlayabilir, ama kötü bir sürücünün size çarpmayacağından emin misiniz?

 • “Kazada durumunda çarpma etkisini azaltabilecek güçteyim, direksiyona ya da kapı kollarına tutunurum…”

Bunu yapmak için saniyenin dilimlerini kullanabilseniz dahi, çarpma etkisi kendinizi frenlemek için kullandığınız kol ve bacaklarınızı kırıp, parçalayabilir. Çünkü kol kasları 25 kg’ın üzerindeki bir güce pek dayanamaz. Oysa, bir duvara 50 km/h hızla çarpma esnasında iki tonu geçen bir etki oluşur ki buna engel olmak için 75 kg güç gerekir. Emniyet kemeri 2,5-3 tonluk bir etkiye direnebilecek şekilde tasarlanmıştır. Tutunabileceğiniz yerler bunlar için tasarlanmamıştır. Kemerin bağlanmaması durumunda, vücut ya ön cama ya da araç içinde bir yere fırlar. Ve bu durumda, tutunmak veya bir çocuğu kollarından tutarak korumak imkansızdır.

 • “Aracımdan dışarı fırlamayı tercih ederim…”

İstatistiksel olarak, kaza anında en iyi yerin aracınızın içi olduğu ispatlanmıştır. Aracın dışına fırlatılma durumunda, ölüm riskiniz 25 kat daha fazladır. Araçtan fırladığınızda yumuşak ve yeşil çimlerin üzerine mi düşeceğinizi sanıyorsunuz? Bir trafik kazasında araçtan hiçbir engele çarpmadan fırlamak neredeyse imkansızdır. Fırlama ile aracınızın ön camına, kaldırıma, kendi aracınıza veya başka bir araca çarpabilirsiniz. Emniyet kemeri araçta kalmanızı sağlayan ve sizi hayata bağlayan tek bağdır.

 • “Emniyet kemerinin kaza anında beni araç içerisinde kilitlemesinden korkuyorum…”

Kazaların çok az (% 0.5) bir kısmını oluşturan yanma ve suya dalma durumlarında panik içinde dışarı çıkmanız gerektiğinde dahi emniyet kemerinin fonksiyonu büyüktür. Çünkü aracın içinde sağa sola fırlatılıp bilincinizi kaybetmeyeceğiniz için dışarı çıkmak çok daha kolay ve çabuk olacaktır. Emniyet kemeri takanların, yangın durumunda yaşama şansı 5 kat, suya batma durumlarında ise 3 kat daha fazladır. Ayrıca kemerin sıkışma durumu çok ender bir durumdur. Bu güne kadar bilimsel incelemelerde ve kaza soruşturmalarının hiç birinde ortaya çıkmamıştır.

 • “Emniyet kemeri rahatsız ediyor…”

Aslında modern emniyet kemerleri oldukça rahattır. Bir çoğu da istediğiniz gibi hareket etmenize izin vermekte ve kaza anında otomatik olarak kilitlenmektedir. Bazılarının ise omuz yönünden gelen kayışını istediğimiz ölçüde gevşetebilirsiniz. Diğerlerinde de sizi fazla sıkmayacak derecede gevşetme payları bırakılmıştır. Emniyet kemeri bedeninize uymuyorsa, aracınıza daha genişini monte ettirebilir veya araç alırken böyle bir tercihte bulunabilirsiniz. Emniyet kemerlerinin rahatsız edici bulunmasının diğer bir sebebi ise onları kullanmaya alışmamış olmamızdır. Emniyet kemeri kullanımı bir tutum haline geldikten sonra insanlar emniyet kemerini rahatsız edici bulmamaktadır. Emniyet kemeri rahatsız edici olsa bile bu durum trafik kazası sonucu sakatlanan bir kişinin durumuyla asla kıyaslanamaz.

 • “Emniyet kemerine gerek yok, hava yastığım var…”

Hava yastığı yalnızca önden şiddetli çarpmalara karşı ek bir koruyucudur. Sürücü için hava yastıkları, kemerlerle sabitlenmiş olan vücudun, baş ile direksiyon arasındaki temasını engelleyen bir tamamlayıcısıdır. Hava yastığı emniyet kemerinin etkinliğini % 40 oranında artırmaktadır ve emniyet kemerine yardımcı olmak için araca yerleştirilmiştir. Hava yastıkları yandan çarpma ve savrulmayı önlemede hiçbir zaman emniyet kemerinin yerini tutamaz.

 • “Benim böyle bir şeyle karşılaşma ihtimalim oldukça düşük, bunlar diğer insanların başına gelir.”

Bu bizim hayata bakış açımızdır. Kazaların sadece diğer insanların başına geldiğini düşünmek bizi rahatlatır. Ancak gözardı edilmemesi gereken gerçekler de vardır. Örneğin; her üç insandan biri hayatlarının herhangi bir zamanında meydana gelen bir araç çarpışması kazasında yaralanmaktadır. Bunun ne zaman başımıza geleceğini tahmin edemeyiz.

 • “Hamileler için emniyet kemeri sakıncalı olabilir…”

Motorlu araç kazalarında ceninin ölümü annenin de ölümüne yolaçabilir. Doğmamış çocuğunuza sağlayacağınız en güzel koruma üç noktalı emniyet kemerini kullanmanızdır. Bel hizasındaki şerit çıkıntı oluşturan hamile karnının alt kısmından, karına baskı yapmayacak şekilde geçmelidir. Omuzdan gelen şerit ise normal kullanımdaki gibi göğüs kafesi üzerinden çapraz ve normale göre daha gevşek şekilde geçmelidir. Emniyet kemerinin her iki şeridi de doğru kullanılıyorsa, cenin için hiçbir risk oluşturmaz ve hem annenin hem de bebeğin güvenliği sağlanmış olur.

 • “Emniyet kemeri benim problemim, başkalarını ilgilendirmez…”

Trafik kazalarının topluma trilyonlarca lira maliyeti vardır. İlkyardım, hastanede tedavi, yeniden eğitim vs, giderlerin tamamına yakını topluma yüklenmektedir. Kaza geçirenlerden emniyet kemeri kullanmayanların tedavileri, kemer kullananlara göre yaklaşık iki kat daha uzun süre ve maliyeti de beraberinde getirmektedir. Kişisel olarak aldatıcı bir özgürlük duygusu için hayatın ziyan edilmesi ya da kaybedilmesi nasıl kabul edilebilir? Aylarca hastanede yatmak veya ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkûm olmak bu basit özgürlük duygusuyla karşılaştırılabilir mi?

Dünyada ve Ülkemizde Emniyet Kemerinin Tarihçesi

Bir emniyet kemerinin temel işlevi çarpma anında oluşabilecek etkileri vücudun daha güçlü bölgelerine yönlendirerek ölüm ve yaralanma riskini azaltmaktır. Bu açıdan emniyet kemerleri kaza önleyici değil, başta kafa ve göğüs yaralanmaları olmak üzere olası bazı yaralanma türlerine karşı geliştirilmiş koruyucu düzeneklerdir.

Emniyet kemerine bir güvenlik unsuru olarak gerek duyulmasının, keşfedilmesinin ve tüm araçlarda temel bir güvenlik donanımı olarak kabul görmesinin kendine özgü bir tarihçesi vardır. Bu sürecin incelenmesi dünyada giderek gelişen “trafik güvenliği” anlayışının geçirdiği evrelerin anlaşılmasına da ışık tutabilir. Trafik güvenliğinin önemini daha erken dönemlerde kavrayan ve bu anlayış doğrultusunda düzenlemeler yaparak uygulayan ülkelerin bu alandaki kazanımları tartışma götürmez bir biçimde ortadadır.

Dünyadaki bu gelişim sürecine, ilgili yasaların yürürlüğe konduğu dönemleri belirterek ülkemizi de dahil ettiğimizde kronolojik açıdan hangi noktada bulunduğumuzu değerlendirmek biraz daha kolaylaşmaktadır. Ancak hiç kuşku yok ki gerçek kazanımlarımız emniyet kemeri ve diğer güvenlik donanımlarının kullanımının yaygınlaşması sayesinde gerçekleşecektir.

Dünyada uygun emniyet kemeri tasarımlarından, bunların hangi araçlarda kullanılacağına ilişkin yasaların yürürlüğe konmasına kadar geçirilen aşamalar kabaca izlendiğinde bile, özel araçlarda kullanımı tercihe bağlı bir aksesuar olmaktan okul otobüslerinde kullanım zorunluluğuna kadar gelindiği kolayca görülebilir. İşte bazı notlar:

 • 1930’larda birçok Amerikalı hekim arabasına iki noktalı (araca iki noktadan bağlı) emniyet kemeri yerleştirdi ve araba üreticilerinin yeni modellere bunları yerleştirmesi için ısrar etti.
 • 1953 Colorado Eyaleti Tıp Birliği iki noktalı emniyet kemerlerinin bütün otomobillere yerleştirilmesi için bir bildiri yayınladı.
 • 1955 Kaliforniya Araç Kanunu araç kullanmak için emniyet kemeri takmayı mecbur tuttu.
 • 1956 Volvo firması iki noktalı çapraz göğüs emniyet kemerini aksesuar olarak pazara sundu. Chrysler firması ön koltuklarda iki noktalı emniyet kemerini isteğe bağlı olarak kullanılmak üzere bazı modellerine yerleştirdi. Ford firması emniyet kemerini konu edinmiş 2 yıllık güvenlik reklâmlarına başladı.
 • 1957 Volvo firması iki noktalı çapraz emniyet kemerlerine kilit ekledi.
 • 1958 İsveç’teki Volvo Fabrikası’nda mühendis olan Nils Bohlin Üç noktalı emniyet kemeri olarak bilinen sistemin patentini aldı.
 • 1959 İsveç’te Volvo firması ön koltuk için üç noktalı emniyet kemerini standart olarak sundu.
 • New York’ta, eyalette satılacak olan yeni araçlara emniyet kemeri takılmasının maliyeti incelendi ve reddedildi.
 • 1960 New York eyaleti aldığı kararı tekrar inceledi ve reddetti.
 • 1961 SAE (Otomobil Mühendisleri Birliği) Amerika’da emniyet kemerinin standart olmasını önerdi. New York emniyet kemeri kilidinin oturma bölgesinin dışında olmasını şart koştu. Wisconsin Eyaleti, ön koltuklarda emniyet kemeri kullanımını mecbur tuttu. Avustralya Standart Birliği “Emniyet Kemeri ve Pasif Önleyiciler” için standartları yayınladı.
 • 1962 Altı Amerikan Eyaleti, ön koltukta emniyet kemeri bulunmasını şart koydu. Otomobil üreticileri standart olarak ön koltukta emniyet kemeri yerleştirdiler.
 • 1963 A.B.D’de Volvo firması üç noktalı emniyet kemerini standart olarak üretti.
 • 1964 Amerikan eyaletinin yarısı ön koltukta emniyet kemeri kullanımını mecbur tuttu. Amerika’daki birçok araç üreticisi emniyet kemerini ön koltuklarda standart olarak sundu. Güney Avustralya ve Viktorya yeni üretilen araçlarda ön koltuklarda emniyet kemeri bulunmasını mecbur tuttu.
 • 1965 A.B.D. Ticaret Bakanlığı ilk emniyet kemeri standardını yayınladı.
 • 1966 İsveç kanunları kapı kenarında bulunan iki noktalı göğüs emniyet kemerlerini ve “Y” tipli üç noktalı emniyet kemerlerini yasakladı.
 • 1967 Amerikalı araç üreticileri arka koltuklara da emniyet kemeri yerleştirdi. İngiltere ön koltuklarda 3 noktalı emniyet kemeri kullanılmasını zorunlu tuttu. Avustralya emniyet kemeri standardı yayınladı.
 • 1968 Volvo İsveç’te acil durum kilitlerini (ELR) ön koltuklar için standart olarak sundu.
 • 1969 İsveç’te ön koltukta 3 noktalı emniyet kemeri bulunması zorunlu tutuldu. Volvo bütün pazarlarda arka koltukta 3 noktalı emniyet kemerini standart olarak pazara sundu. Mercedes-Benz bütün pazarlarda arka koltukta 3 noktalı emniyet kemerini standart olarak sundu. İspanya’da ön ve arka koltukta emniyet kemeri bulunması mecbur tutuldu. Avustralya 1965’den sonra plaka alanlarda ön koltukta emniyet kemeri bulunmasını mecbur tuttu.
 • 1970 İsveç’te arka koltukta emniyet kemeri bulunması mecbur tutuldu. Avustralya, Victorya’da önde ve arka koltukta 3 noktalı emniyet kemeri bulunması mecbur kılındı.
 • 1972 NHTSA, (A.B.D. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi) Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartları’nı belirledi. Avustralya ve Batı Almanya’da ön ve arka koltukta emniyet kemeri olması ve kullanımı mecbur tutuldu.
 • 1975 İsveç’te 15 yaş ve üstü için emniyet kemeri kullanımı mecbur tutuldu.
 • 1977 A.B.D. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yasalaştırılan “Okul Servislerindeki Yolcuların Korunması” ile ilgili Federal Motorlu Araç Güvenliği Standardı 222 yürürlüğe girdi.
 • 1979 Fransa arka koltuklarda emniyet kemerini zorunlu hale getirdi.
 • 1980 Mercedes-Benz sürücü yan hava yastığı, diz destek yastıklarını üretmeye başladı ve bütün 3 noktalı emniyet kemerlerine esneme mesafesi konuldu.
 • 1984 Avusturya 01/1984 tarihinden sonra imal edilen araçlarda arka koltuk kemerlerini zorunlu hale getirdi. Batı Almanya 05/1979 tarihinden sonra üretilen araçlarda arka koltuk emniyet kemerlerini zorunlu hale getirdi. Kanada’nın 10 eyaletinden 7’si bu tarihten itibaren, hareket eden araçların sürücü ve yolcularına kendileri için uygun olan emniyet kemerlerini kullanma zorunluluğu getirdi.
 • 1985, Norveç 01/1984 tarihinden sonra tescil edilen araçlarda arka koltuk kemerlerini zorunlu hale getirdi New York arka ve ön koltuklarda emniyet kemeri kullanımını zorunlu hale getirdi (arka koltuklarda 10 yaş ve yukarısı için).
 • TÜRKİYE: Ülkemizde 18.06.1986 tarihinden itibaren “şehirlerarası karayollarında otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazi taşıtları ve minibüslerde sürücüsü ve yanında oturan yolcular için” emniyet kemeri uygulaması başlatıldı.
 • 1987’de New York, 1992’de New Jersey okul servislerinde kullanılan otobüslerde emniyet kemerini zorunlu hale getiren ilk eyalet oldu.
 • TÜRKİYE: 01.01.1992 tarihinden itibaren “şehir içi yollarda da ticari otomobil ve minibüsle yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri hariç, otomobil ve otomobil gibi tescil işlemi gören arazi taşıtları ve minibüs gibi taşıtların sürücüleri ile ön koltuğunda oturan yolcularına” emniyet kemeri takma zorunluluğu getirildi.
 • TÜRKİYE: Yukarıda söz edilen araçlar ve ülkemizde üretilen araçlar ile yurt dışından ithaline izin verilenlerine 3 aylık süre tanındı. Bu süre 11.01.1995 tarihinde sona erdi. Bu süre sonunda arka koltukta emniyet kemeri kullanımı uygulamasına geçildi.
 • 1995 İngiltere okul taşımacılığında kullanılan minibüslerde emniyet kemeri kullanımını zorunlu hale getirdi.
 • 1996 Avrupa Ekonomik Komisyonu, minibüslerde ve 3.5 tonun altındaki araçlarda 3 noktalı veya en azından 2 noktalı emniyet kemerlerinin kullanılmasına dair 3 direktif yayınladı.
 • TÜRKİYE: 01.01.1998 tarihinden sonra üretilen minibüslerin arka koltuklarında, kamyon, kamyonet, çekici ve şehirlerarası otobüslerde emniyet kemeri kullanımı yönetmelik kararı ile zorunlu kılındı.
 • 1998 yılında, ABD’deki Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) Kongre’ye “Okul Otobüsü Güvenliği: Amerika’nın Çocukları için Güvenli Yolculuk” başlığı altında, gelecekte kullanılacak ve okul otobüslerinde seyahat edenleri korumaya yönelik olarak kullanılacak sistemleri incelemek üzere bir araştırma projesi sundu.
 • 1999 yılında Florida, Louisiana ve California eyaletleri büyük okul otobüslerinde seyahat edenler için daha gelişmiş koruma sistemlerini zorunlu kılan kanunlar koydu. Bütün eyaletler, hangi sistemi kullanacaklarına karar vermek için Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) tarafından hazırlanmakta olan projenin bitirilmesini bekleyeceklerini duyurdular.
 • 2001 yılında California Eyaleti Ocak 2001 yılından sonra satın alınan yeni okul otobüslerinde karın bölgesi ve omuzdan bağlanan kemerlerin uygulamasını zorunluluğunu genişletti.
 • 2002 ABD’deki Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) Kongre’ye sunduğu ve gelecekte kullanılacak ve okul otobüslerinde seyahat edenleri korumaya yönelik sistemleri konu alan araştırmasını tamamladı.

Türkiye’de Emniyet Kemeri Mevzuatı:


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunumuz’un 78. maddesi ile belirli sürücülerin ve yolcuların, araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir. Konu ile ilgili düzenlemeler yönetmelikte belirtilmiştir. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan 25.06.1998 tarihli değişiklik ile 2. fıkrasının b, c ve d bendinde değişiklikler yapılmıştır. Bunlar:

(b) bendi: “Otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazı taşıtlarında sürücüsü ile ön ve arka koltuklarda, minibüslerde ise sürücüsü ile yanında oturan yolcuların; kamyon, kamyonet ve çekicilerde sürücü ve sürücü yanındaki koltuklarda; şehirlerarası otobüslerde (sınıf III) arka koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarında; iki katlı şehirlerarası otobüslerde merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan en arka koltuklarda, masa etrafında buluna koltuklardan aracın gidiş yönüne doğru olanlarda oturan yolcular için emniyet kemeri, bulundurulması ve kullanılması mecburidir.”

(c) bendi: “Bu yönetmelik hükümlerine göre 1995 yılı itibari ile ülkemizde imali yapılan veya yurtdışından ithaline izin verilen araçların arka koltuklarında emniyet kemeri bulundurulması ve kullandırılması mecburidir. Bunların dışında kalan ve halen trafikte kullanılmakta olan diğer taşıt sahipleri isteğe bağlı olarak 1 sayılı Cetvel’de yer alan “Emniyet Kemeri”ni numunesine uygun olarak taktırabilirler. Minibüslerin arka koltuklarında, kamyon, kamyonet, çekici ve şehirlerarası otobüslerde emniyet kemeri ile ilgili hükümler 01.08.1998 tarihinden sonra üretilen araçlarda uygulanır. Bu araçlar yerleşim yeri içinde sürülürken gerekli görülenler için emniyet kemeri kullanma mecburiyeti İçişleri Bakanlığı’nca çıkarılacak genelgeler doğrultusunda aranmayabilir.”

(d) bendi: “(b) bendinde sayılan taşıtlarda sürücü yanındaki ön koltukta on (10) yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır.”


Ceza konusu ise 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanun’un 78/1-a maddesinde düzenlenmiştir. Kanuna göre otomobil ve minibüs cinsi taşıtlarda emniyet kemeri bulundurmayan ve kullanmayanlar para cezası ve 5 ceza puanı ile cezalandırılmıştır.

Share

Emniyet Kemeri ve

Çocuk Koruma

Sistemleri

Tavsiye edilen emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemi türleri

1.3.1 Emniyet kemeri tasarımı

Bu bölümde emniyet kemerinin ana tasarım öğeleri ele alınmaktadır. Emniyet kemeri

tasarımları ulusal ya da uluslararası standartlara uygun olmalıdır (el kitabının 3. modülünde yer

verilmiştir). Kullanım kolaylığı sağlayan tasarımlar, kullanım oranlarının artmasına yardımcı

olacaktır.

Üç noktalı kucaktan ve çapraz saran emniyet kemeri otomobillerde, kamyonetlerde,

minibüslerde, kamyonlarda ve otobüslerin sürücü koltuklarında en yaygın olarak kullanılan ve

en güvenli tür iken, iki noktalı kucaktan saran emniyet kemeri daha çok otobüslerde

kullanılmaktadır. Emniyet kemeri standartları, sarma ve kilitleyici tokaların genişliği ile

kullanma ve ayarlama kolaylığı için zorunlu özellikleri belirlemektedir. Son yıllarda emniyet

kemerleri öngergi düzeneği, yük sınırlayıcılar ve hava yastığı gibi cihazları da kapsayan genel

taşıt güvenliği sistemleriyle bütünleştirilmiştir.

Üç noktalı kucaktan ve çapraz saran emniyet kemeri

Yararı ve kullanım kolaylığı yüksek olarak değerlendirilen üç noktalı bu emniyet

kemerleri, otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon ve otobüslerin sürücü

koltuklarında en yaygın olarak kullanılan türdür. Emniyet kemerinin dili, taşıtların

ön koltuklarında genellikle ana gövdeye ya da doğrudan koltuğa takılı olan tokaya

oturur. Kemer sisteminin parçası olarak bir geri çekme mekanizması

bulunmaktadır ki bu gereksiz gevşekliğin otomatik olarak giderilmesini sağlamaktadır. Bu

sistem, kullanıcının, dili ve tokayı tek eliyle bağlayabilmesini sağlamakta ve oturma konumunu

aldıktan sonra yerinden fırlamasını önlemektedir.

İki noktalı kucaktan saran kemer

Geri çekme düzeneği bulunan iki noktalı kucak kemeri –ki bazen “tekli kucak

kemeri” olarak da adlandırılmaktadır– yukarıda tanımlanan üç noktalı kucaktan ve

çapraz saran emniyet kemerine oranla daha az koruyucu olsa da özellikle otobüs

yolcularının çarpışma anında oturma konumunda kalmalarını sağlamak için yeterli

olabilir.

Çarpışma araştırmaları, kucak kemerinin fırlama riskini azaltma görevini yerine getirmesine

rağmen kullanıcının baş ve gövdesinin üst kısmının öne hareket ederek taşıtın iç kısımlarına

çarpmasını engelleyemediğini göstermiştir. Sürücü için bu durum direksiyona çarpmaya bağlı

ciddi baş yaralanmalarıyla sonuçlanabilir. Ancak boyutu ve hacminden dolayı otobüslerin

başka bir taşıtla çarpışması sonucu içinde bulunanların ciddi zarar görme ihtimali, otomobil ya

da kamyonet gibi taşıtlarda bulunanlara kıyasla genellikle daha düşük kalmaktadır.

Tekli çapraz saran kemer

Tekli çapraz tasarım, kullanıcı için iki noktalı kucak kemerine kıyasla gövdenin üst

kısmını daha iyi kavramakta ise de bunun bu tür kemerlerin taşıttan fırlama ve

emniyet kemerinin altına kaymayı önlemekte daha zayıf kaldığı gösterilmiştir.

Tam vücut kemeri

Tam vücut kemeri (merkezi toka düzenekli, her iki omuzdan, kucak ve kalçalardan saran

bantlar) hem taşıttan fırlamaya hem de taşıt içinde savrulup iç yüzeye çarpmaya karşı çok iyi

koruma sağlamaktadır. Ancak, takılması çok zor olabilmekte ve tek elle kolayca

takılamamaktadır. Kullanım kolaylığı, kullanım oranlarının yükseltilmesi açısından önemli bir

etmen olduğundan, yalnızca sürücü ve yardımcı sürücülerin yüksek risk altında olduğu motor

sporlarında kullanılan taşıtlara tam vücut kemeri monte etme eğilimi vardır

1.3.2 Çocuk koruma sistemleri türleri

Yaşı 12 ve daha altında olan çocuklar için en güvenli yer, arka koltuğa doğru şekilde

yerleştirilmiş ve bağlanmış onaylı bir çocuk güvenliği koltuğudur. Çocuklar için özel olarak

üretilen çocuk koruma sistemleri kullanılmalıdır. Bu amaçla üretilmiş çeşitli emniyet kemeri

türleri bulunmaktadır. Bir çocuk koruma sistemi seçilirken belirleyici etmen çocuğun kilosudur

(Tablo 1.1). Çocuk koruma sistemlerini kullanmak için uygun boy ve ağırlığın üzerinde olan

daha büyük çocuklar, yolculuk ederken üç noktalı kucaktan ve çapraz saran emniyet kemeri

takmalıdır.

İlk olarak 1 Nisan 1987’den önce kullanılan

taşıtlar için zorunlu emniyet kemeri düzenlemeleri

Taşıt Tanımı

1. Yolcu taşıtı ve çift amaçlı taşıtlar

4 ya da daha fazla tekerli

En az 12 yolcu koltuğuna sahip

İlk kullanımı 1 Ocak 1965 ya da daha sonra

2. 3 tekerli taşıtlar

Yüksüz ağırlığı 410 kg üzerinde, ilk kullanımı 1 Ocak

1965 ya da daha sonra

İlk kullanımı 1 Eylül 1970 ya da daha sonrası ise

yüksüz ağırlığı 255 kg üzerinde.

Muaf taşıtlar

Yüksüz 410 kg‟den az, sürücünün bacaklarını açarak

oturmasını gerektiren bir sürücü koltuğuna sahip, ve

Bu türdeki taşıtları üretme işiyle uğraşmayan bir kişi

tarafından üretilen ya da montajı yapılan taşıtlar

3. Nakliye taşıtları, motorlu karavanlar ve ambülanslar

yüksüz ağırlığı 1525 kg’yi geçmeyen

İlk olarak 1 Nisan 1967 ya da daha sonra kullanılan

taşıtlar

4. Nakliye taşıtları, motorlu karavanlar ve ambülanslar

Tasarım ağırlığı 3500 kg’yi aşmayan

İlk olarak 1 Nisan 1980‟de ya da daha sonra kullanılan

taşıtlar

1525 kg‟yi aşan yüksüz ağırlığa sahip ve 1 Ekim 1979‟dan önce

üretilmiş bir model olup ilk kez 1 Nisan 1982‟den önce kullanılmış

taşıtlar hariç.

Oturma Pozisyonu

Sürücü Koltuğu ve “Öndeki Yolcu

için Belirlenmiş” Koltuk [Bkz. Not

1]

Orta Ön

Koltuk

Öne Doğru

Bakan Arka

Koltuklar

A. İlk olarak 1 Nisan 1981‟den

kullanılan taşıtlar:

Her bir koltuk için vücudun üst tarafını

saran bir kemer (kucak kemeri şart

değil)

B. İlk olarak 31 Mart 1981‟den sonra

kullanılan taşıtlar:

Bir adet 3 noktalı (kucak/çapraz)

kemer [bkz. Not 2]

Zorunlu değil Zorunlu değil

Not 1: Bir emniyet kemeri gerektiren “Öndeki Yolcu için

Belirlenmiş” koltuğu, sürücü koltuğuyla aynı hizadaki ön boşluktan

ayıran sabit bir bölme olmadığı sürece:

Aracın en önündeki, ve

Sürücü koltuğundan en uzaktaki koltuktur.

3 noktalı kemer,

gövdenin üst ve alt kısımlarını emniyete alan

kucak kemeri bulunan

en az üç noktadan bağlanan ve

. yetişkinlerin takması için tasarlanan bir emniyet kemeridir.

Not 3: İngiliz Standardı işaretini taşıyan bir kucak kemeri ve omuz

şeridinden oluşan bir yetişkin kemeri listelenen emniyet kemeri

türlerine alternatif olarak kabul edilebilir.

İlk olarak 1 Nisan 1987’den önce kullanılan

taşıtlar için zorunlu emniyet kemeri düzenlemeleri

Taşıt Tanımı

5. Yolcu taşıtı ve çift amaçlı taşıtlar

4 ya da daha fazla tekerli

En az 12 yolcu koltuğuna sahip

İlk kullanımı 1 Ocak 1965 ya da daha sonra

6. 3 tekerli taşıtlar

Yüksüz ağırlığı 410 kg üzerinde, ilk kullanımı 1 Ocak

1965 ya da daha sonra

İlk kullanımı 1 Eylül 1970 ya da daha sonrası ise

yüksüz ağırlığı 255 kg üzerinde.

Muaf taşıtlar

Yüksüz 410 kg ‟den az, sürücünün bacaklarını açarak

oturmasını gerektiren bir sürücü koltuğuna sahip, ve

Bu türdeki taşıtları üretme işiyle uğraşmayan bir kişi

tarafından üretilen ya da montajı yapılan taşıtlar

7. Nakliye taşıtları, motorlu karavanlar ve ambülanslar

Yüksüz ağırlığı 1525 kg’yi geçmeyen

İlk olarak 1 Nisan 1967 ya da daha sonra kullanılan

taşıtlar

8. Nakliye taşıtları, motorlu karavanlar ve ambülanslar

Tasarım ağırlığı 3500 kg’yi aşmayan

İlk olarak 1 Nisan 1980‟de ya da daha sonra kullanılan

taşıtlar

1525 kg‟yi aşan yüksüz ağırlığa sahip ve 1 Ekim 1979‟dan önce

üretilmiş olup ilk kez 1 Nisan 1982‟den önce kullanılmış taşıtlar

hariç.

Oturma Pozisyonu

Sürücü Koltuğu ve “Öndeki

Yolcu için Belirlenmiş” Koltuk

(Bkz. Not 1)

Orta Ön

Koltuk

Öne Doğru

Bakan Arka

Koltuklar

A. İlk olarak 1 Nisan 1981‟den önce

kullanılan taşıtlar:

Her bir koltuk için vücudun üst tarafını

saran bir kemer (kucak kemeri şart

değil)

B. İlk olarak 31 Mart 1981‟den sonra

kullanılan taşıtlar:

Bir adet 3 noktalı (kucak/çapraz)

kemer (bkz. Not 2)

Zorunlu değil Zorunlu değil

Not 1: Bir emniyet kemeri gerektiren “öndeki yolcu için belirlnmiş”

koltuğu, sürücü koltuğuyla aynı hizadaki ön boşluktan ayıran sabit

bir bölme olmadığı sürece:

Taşıtın en önünde, ve

Sürücü koltuğundan en uzaktaki koltuktur.

Not 2: “3 noktalı kemer”:

i. vücudun üst ve alt kısımlarını emniyete alan

ii. kucak kemeri bulunan

iii. en az üç noktadan bağlanan ve

iv. yetişkinlerin takması için tasarlanan bir emniyet kemeridir.

Not 3: İngiliz Standardı işaretini taşıyan bir kucak kemeri ve omuz

şeridinden oluşan bir yetişkin kemeri listelenen emniyet kemeri

türlerine alternatif olarak kabul edilebilir